Ο αυθεντικός σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Μαραθώνος - The original club Marathon Runners of Marathon.

Κρόνιον  Πέρασμα. Το Βουνό του Κρόνου ο Πάρνωνας με την μαγευτική του διαδρομή. Η πανέμορφη φύση γενικά της Πελοποννήσου σε ταξιδεύει διανύοντας ιδιαίτερα αυτήν την δύσκολη αλλά παράλληλα πανέμορφη και φιλόξενη διαδρομή, με εκκίνηση το παραδοσιακό χωριό Αγ. Πέτρος κοντά στην φημισμένη και θαυματουργή μονη της Παναγίας  Μαλεβή.

Έτσι λοιπόν και στο φετινό Κρόνιον Πέρασμα με εκκίνηση και τερματισμό  τον Αγ. Πέτρο έτρεξαν και τερμάτισαν την αρκετά δύσκολη απόσταση των 70 χλμ σχεδόν 150  αθλητές σχεδόν από όλη την Ελλάδα. Σε μια αρκετά δύσκολη διαδρομή με αρκετές υψομετρικές διαφορές αλλά και λίγο ζέστη που επικρατούσε, έτρεξαν και τερμάτισαν και μέλη του Τελμησσού για άλλη μια φορά κάνοντας μας υπερήφανους. Τι να πούμε για τον αγαπητό μας Γιάννη Μόσχο, που σε λίγο χρονικό διάστημα από την συμμετοχή και τερματισμό του από τον Ευχίδιο Άθλο 107 χλμ, έτρεξε και τερμάτισε και μάλιστα με πολύ καλύτερο χρόνο μια ώρα  από πέρσι που ήταν και η πρώτη φορά. Ο Γιάννης τερμάτισε λαμβάνοντας την 46η θέση με χρόνο 8:00:09. Την πρώτη του μεγάλη απόσταση δοκίμασε και ο αγαπητός μας Αλέξανδρος Κομεσάριος και τα κατάφερε μάλιστα και μια χαρά, παρόλο που είχε σχεδόν μετά το 45ο χλμ έντονο πόνο στο πόδι του, τα κατάφερε και τερμάτισε 66ος με χρόνο 8:33:05. Όμως τι να πούμε και για τον δυναμικό και αγαπητό μας Στέλιο Σαφρά, που είχε προετοιμαστεί για να τρέξει αυτόν τον αγώνα μήνες και ημέρες, και τελευταία τον ταλαιπωρούσε ένα κρυολόγημα, αλλά το έβαλε πείσμα και τα κατάφερε να τερματίσει και μάλιστα ακμαιότατος  λαμβάνοντας την 102η θέση με χρόνο 9:23:53. Και τέλος αξίζει να σημειωθεί για την προσπάθεια του Βλάση Καραβασίλη που κράτησε όλη σχεδόν την διαδρομή μέχρι το 61οχλμ την πρώτη θέση χωρίς να έχει ιδιαίτερα  κουραστεί σχεδόν σε όλη την διαδρομή, αλλά δέχτηκε την αλλαγή στο 61ο χλμ από έναν τριαθλητή από την Καλαμάτα και τερμάτισε στην δεύτερη θέση τελικά με χρόνο 5:46:59. Όμως αυτά έχουν οι υπεραποστάσεις,  μπορεί ακόμη και στα τελευταία μέτρα η χλμ να ανατραπούν τα πάντα. Σε τέτοιους αγώνες που δοκιμάζεις  την δύναμη σου όχι μόνο την σωματική αλλά και τη ψυχική, σημασία έχει ο τερματισμός σου και η προσπάθεια σου να ξεπεράσεις τα όρια σου και να ταξιδέψεις στον μαγικό κόσμο της υπεραπόστασης. Όσοι τερματίζουν σε αγώνες υπεραπόστασης είναι όλοι νικητές! Νιώθουμε όλοι μας υπερήφανοι για τα αγαπητά μας μέλη και συναθλητές του Τελμησσού που τερμάτισαν προ πάντων υγιείς και με τις επιδόσεις που είχαν στοχεύσει. Τέλος θα θέλαμε να ευχηθούμε σε όλους μας τους συναθλητές που συμμετείχαν στο Κρόνιον Πέρασμα να είναι πάντα άξιοι δυνατοί και υγιείς σε κάθε αγώνα και σε κάθε απόσταση. Εμείς όλοι δίνουμε το ραντεβού μας και στο επόμενο Κρόνιον  Πέρασμα στην ευλογημένη γη γεμάτη από μυστικά και θαύματα, την γη της Πελοποννήσου!

Kρόνιον Πέρασμα 70χλμ στον Πάρνωνα. Σημαντική παρουσία αθλητών του Τελμησσού.